KONStalowe podsumowanie grudnia

Stalowe podsumowanie grudnia.

Przyjęło się, że grudzień to czas rocznych podsumowań. U nas takie podsumowanie tworzymy co miesiąc i tej samej strategii trzymamy się i w grudniu.

Co u nas i co na ogólnym rynku stali.

Zaczniemy od stali.

Ogólne wnioski po całym roku wielu zawirowań są takie, że światowa produkcja stali się kurczy i to nie tylko za sprawą obniżenia wskaźników Chin. Huty na całym świecie przygotowują się na przyszłoroczne spowolnienie gospodarcze. Mniejsze zamówienia w przemyśle widać także w Polsce – produkcja stali spadła w listopadzie o blisko 25% – i to pomimo zamknięcia importu z Rosji i Białorusi.

Ceny spadają, lecz pośród klientów nie widać zadowolenia. Dlaczego? Ponieważ na rynku pojawiła się stagnacja.

Stagnacja jest odzwierciedleniem sytuacji w całej gospodarce. Nowych projektów jest mało. Budownictwo, które jest największym odbiorcą stali przeżywa trudne chwile. Wolumen sprzedaży wyrobów stalowych dla budownictwa skurczył się w II połowie 2022 r. nawet o 50-70% w stosunku do roku poprzedniego.

Według danych GUS, produkcja stali surowej w grudniu spadła o 24,6 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.

Co w Konstalu?

Grudzień w naszej świeckiej firmie nie był okraszonymi kolędami i dwunastoma daniami, choć aby tradycji stało się zadość po raz kolejny stworzyliśmy kartkę świąteczną dla naszych klientów i partnerów z życzeniami, które wymyślone zostały z całą konstalową ekipą.

Mieliśmy jednak w tym miesiącu inny, ważny powód do świętowania.

Awansowaliśmy w plebiscycie Gazele Biznesu i w tym roku zajęliśmy 5 miejsce w województwie warmińsko-mazurskim.

To ogromne wyróżnienie, którego nie zdobylibyśmy bez Was – naszych klientów, pracowników, sympatyków.

Dla branży stalowej, jak i całej gospodarki ostatnie kwartały nie były łatwe. Dziękujemy wszystkim, którzy nam zaufali i kibicowali.

Do siego roku!