Zbrojarnia właśnie się dozbroiła

Zbrojarnia Konstalu wzbogacił się (inwestycja o wartości rynkowej niemal 1 mln PLN) w ostatnich dniach o zupełnie nową linię produkcyjną do prefabrykacji stali zbrojeniowej MEP FOCUS 14. Dzięki tej inwestycji możliwości produkcyjne zwiększają się odpowiednio o 150 procent!

Zupełnie nowa, czerwona jak dojrzała truskawka… Nie będziemy ukrywać – jak zobaczyliśmy w jednej z konstalowych hal, gdzie mieści się zbrojarnia, nową linię produkcyjną do prefabrykacji stali zbrojeniowej MEP FOCUS 14, to staliśmy w tym miejscu z kilka minut, ponieważ patrzyliśmy na nią z zachwytem.

Na piękno nowego sprzętu aż tak bardzo uwagi nie zwracają pracownicy zbrojarni. Ich przede wszystkim interesuje funkcjonalność i wydajność nowej linii. A na tym polu MEP FOCUS 14 naprawdę ma się czym pochwalić.

– Maszyna ta ma opatentowany innowacyjny zespół prostujący, co wyróżnia ją od propozycji innych producentów. Maszyna pracuje na 2 prętach jednocześnie, dla średnic od Fi 6 do Fi 12, natomiast świetnie sobie radzi również z walcówką o średnicy fi 14 – tłumaczy Przemysław Kotewicz, kierownik zbrojarni na Stalowej 9.

zbrojarnia przemek kotewicz kierownik zbrojarni

– Dzięki niej możliwość produkcji, mierzonej w cyklach, wzrośnie u nas z 1000 do 2500 na godzinę. Mam tu na myśli ilość operacji, którą może wykonywać nowe urządzenie – dodaje nasz konstalowy kolega.

– Innowacyjny system rolek powoduje, że żebrowanie na prętach nie jest deformowane, jak w przypadku rozwiązań innych producentów, a co za tym idzie – parametr przyczepności betonu do stali po prefabrykacji pozostaje na najwyższym poziomie – zauważa Przemysław Kotewicz.

Teraz jeszcze więcej języka branżowego. W opisie nowej linii, który otrzymaliśmy bezpośrednio od producenta, czytamy:

„Automatyczna, elektronicznie sterowana maszyna do kształtowania elementów do zbrojenia betonu ze zwoju zimno-ciągnionego lub gorąco-walcowanego materiału, mającego średnicę od 6 do 14 mm z maksymalną wytrzymałością na rozciąganie do 700 N/mm². Możliwość przetwarzania podwójnego pasma, aż do średnicy 13 mm.

Zbrojarnia – DANE TECHNICZNE
Napęd – Hydrauliczny

Urządzenie załadowczo-prostujące MEP „AFS”
(opatentowane) ze specjalną konfiguracją rolek, która zapobiega obracaniu się pręta wokół własnej osi podczas obróbki. Jednostka ta zapewnia obróbkę prętów gorąco-walcowanych ze zdecydowanie lepszymi wynikami prostowania w odniesieniu do tego, co można uzyskać przy użyciu tradycyjnych jednostek prostowania poziomych i pionowych.

System „dynamiczny wyświetlacz”, na panelu sterowania, pozwala na łatwe ustawienie ich wymaganej pozycji i tym samym ułatwia indywidualne prostowanie dwóch prętów. Ten system prostowania skraca czas przygotowania, ponieważ rolki nie muszą być indywidualnie regulowane w celu osiągnięcia doskonałego prostowania.

NOŻYCE HYDRAULICZNE
z zamocowanymi nożami dla średnic pręta od 6 do 14 mm.

URZĄDZENIE DO GIĘCIA
Wyposażone w trzpienie gnące do produkcji figur, w oparciu o najnowsze standardy produkcyjne dla średnic od 6 do 14 mm.

HYDRAULICZNA JEDNOSTKA MOCY
Z całkowitą zainstalowaną mocą 35 kW, która steruje funkcjami maszyny i akcesoriami. Wyposażona w pompę zmiennego przepływu. Znormalizowane komponenty hydrauliczne.
Wbudowany system chłodzenia z wymiennikami ciepła (olej/powietrze) i automatyczną kontrolą temperatury za pomocą termostatu w celu zapewnienia najlepszych możliwych warunków pracy.

PANEL KONTROLNY „WORLD SYSTEM”
składa się z najnowszej wersji komputera przemysłowego, który kontroluje wszystkie dane niezbędne do planowania i funkcjonowania urządzenia. System ten charakteryzuje się najnowszą, elektroniczną technologią przemysłową. Mianowicie: kompaktowego, osadzonego, bez wentylatora mikroprocesora (więc zużywa mniej energii) i bez ruchomych części (bez dysku). Wszystkie informacje wyświetlane na ekranie wideo są wyświetlane w przyjaznych dla użytkownika łatwo dostępnych oknach.

WYPOSAŻENIE STANDARD
pakiet części zamiennych mechanicznych, hydraulicznych i elektronicznych.

STANOWISKO ROZWIJANIA 'LC
składające się z dwóch podstaw z hydraulicznym systemem hamowania sterowanym bezpośrednio z pulpitu sterowniczego i z dwóch uchwytów kręgów do rozwijania kręgów o wadze do 3,2 ton odpowiednio dla zimno-ciągnionego lub gorąco-walcowanego materiału.

Na zakończenie

Bądź na bieżąco i sprawdzaj nasz – Fanpage – Konstal

Sprawdź nasze aktualności – Najnowsze wieści Konstal

Certyfikat ISO 9001:2015, ISO 14001:2015