Stal stali nie równa. Czym kierować się kupując wyroby stalowe?

Stal stali nie równa. Czym kierować się kupując wyroby stalowe?

Budujemy dom. Czujemy ten dreszczyk emocji i oczami wyobraźni widzimy już siebie na tarasie z widokiem na piękny ogród. Wszystko ładnie i fajnie, ale na razie jesteśmy na etapie cegieł, prętów, szalunków, wylewki itd. Majster coś mówi o tym, że już można zamawiać zbrojenie. I tutaj zaczyna się dylemat. Jak wybrać doby produkt? Przecież ma on być na lata i w dodatku sporo będzie nas kosztował.

Stal zbrojeniowa

Stal zbrojeniowa bo o niej mowa różni się wieloma cechami mechanicznymi, fizycznymi. Do tego dochodzą normy i certyfikaty. Informacji jakie elementy zbrojenia, o jakiej długości, cechach i klasach powinien dostarczyć opis w projekcie domu. Wszystko po to, aby nie kupować tych istotnych elementów domu „na oko”.

Klasa stali zbrojeniowej

Klasa stali zbrojeniowej to nic innego jak proporcje pierwiastków użytych do jej produkcji. Informuje o właściwościach mechanicznych. To ważne, gdyż wpływ różnych warunków atmosferycznych będzie oddziaływał na nasz budynek. Błędnie dobrana stal może spowodować katastrofalne skutki np. nadmierne osiadanie budynku. Na krajowym rynku znajdziemy kilka klas stali:

  • A-0 – wykorzystywana przede wszystkim jako elementy pomocnicze zbrojenia. Posiada najmniejszą wytrzymałość i małą twardość, przez co jest stosunkowo elastyczna i umożliwia jej wyginanie.
  • A-I – elementy wykorzystywane również jako pomocnicze. Różnią się od klasy A-0 tym, iż są stosowane przy budowie umiejscowionej na niepewnym gruncie.
  • A-II – tzw. pręty żebrowane, znacznie bardziej wytrzymałe niż poprzednie klasy. Najczęściej wykorzystywane jako zbrojenie nośne. Wykorzystywana w budynkach narażonych na zmienne obciążenia.
  • A-III – różnią się od poprzedniej klasy dodatkowymi poprzecznymi żeberkami. Stal bardzo wytrzymała i stosowana w konstrukcjach budynków narażonych na zmienne obciążenia i wysokie temperatury.
Dobra stal Konstal

Im wyższa klasa produktów stalowych, tym wyższa ich cena. Należy pamiętać, że to materiał, którego zastosowanie powinno być zgodne z wytycznymi projektanta. Nie należy zastępować go zamiennikami o niższych cechach.

Sprawdz nasze aktualności Aktualności

Bądź na bieżąco z naszymi socialami Facebook Konstal