Trenażer strażacki do wyważania drzwi

Konstal iława hurtownia stali trenażer drzwi osp psp strażacy (1)

Trenażer uczy, praca uszlachetnia. A ta wykonywana z myślą, że może przydać się np. … w szkoleniu strażaków, to już w ogóle! W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Iławie trwają właśnie kursy, podczas których jednostki OSP uczą się wyważania drzwi na framudze wykonanej przy Stalowej 9.

Jak wiecie, do kwestii bezpieczeństwa – w pracy, ale także poza nią – podchodzimy z dużą odpowiedzialnością i uwagą. Nawet nasze (dyskusyjne) poczucie humoru wówczas przegrywa z powagą sytuacji.

W październiku 2023 roku otrzymaliśmy zlecenie od Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Iławie na wykonanie specjalnych drzwi, właściwie framugi do nich – to tzw. trenażer. Łącznikiem w tej sprawie był jak zwykle mł. bryg. Piotr Szysler, naczelnik wydziału operacyjnego iławskiej straży.

Jedyny taki kurs w województwie

Drzwi te już są wykorzystywane do ćwiczeń wyłamywania przeszkody (czyli właśnie tych drzwi, w tym przypadku) podczas akcji ratowniczych, w których biorą udział strażacy PSP i OSP (Ochotnicza Straż Pożarna) z terenu powiatu iławskiego.

Konstal iława hurtownia stali trenażer drzwi osp psp strażacy (1)

Konstrukcja została odebrana przez strażaków z Iławy w listopadzie i służy podczas kursów, których celem jest przyswojenie wiedzy i umiejętności praktycznych, które następnie przydadzą się w akcji. Na uwagę bez wątpienia zasługuje fakt, że to jedyny taki kurs przeprowadzany w województwie warmińsko-mazurskim!

– W 2023 roku strażacy z powiatu iławskiego wyjeżdżali do aż 36 wezwań dotyczących otwarcia drzwi w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia i mienia. W tym 2024 roku wezwań takich było już 16. A mamy dopiero początek marca – zauważa młodszy brygadier Piotr Szysler, naczelnik wydziału operacyjnego komendy powiatowej państwowej straży pożarnej w Iławie.

Sprzęt z Nowego Jorku i z … Iławy

Im szybciej strażacy pokonają przeszkodę w postaci np. drzwi, tym szybciej udzielą pomocy potrzebującym tego osobom, tym szybciej uratują życie, zdrowie i mienie. Kurs składa się z części teoretycznej oraz praktycznej, szkolenia przeprowadzają strażacy zawodowi z KP PSP Iława: starszy strażak Daniel Adamek oraz młodszy kapitan Patryk Mizerski.

– W trakcie kursu praktycznego podstawowym narzędziem przez nas stosowanym jest Halligan, zwany także „Hooliganem”. To narzędzie wymyślone i zaprojektowane w 1948 roku przez Hugha Halligana z nowojorskiej straży pożarnej. Dzięki niemu pokonywanie, forsowanie przeszkód, w tym też wyważanie zamkniętych drzwi jest dużo łatwiejsze – tłumaczy st. str. Daniel Adamek.

Zawodowi strażacy z KP PSP Iława najpierw zaprezentowali i opisali sprzęt, którym posługiwać się będą druhowie z jednostek OSP z powiatu iławskiego, pokazali, jak należy używać „Hooligana”, a następnie przystąpiono do ćwiczeń na drzwiach. Trenażer ze Stalowej 9 spełnił swoją funkcję.

– Przeprowadzamy właśnie kurs dowódców jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Jest to kurs wyjątkowy, ponieważ mogą w nim uczestniczyć tylko dowódcy z trzyletnim stażem, po kursie podstawowym gminnym – mówi Szysler.

Konstal iława hurtownia stali trenażer drzwi osp psp strażacy (1)

– Aktualnie mamy 48 jednostek OSP w powiecie iławskim, z czego 12 w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Wszystkich druhów mamy na tym terenie 1104, z czego 401 jest w KSR-G. Ta ogromna siła pomaga nam w codziennych działaniach ratowniczo-gaśniczych – dodaje mł. bryg. Piotr Szysler.

Oby jak najrzadziej

Przez ostatnie cztery lata Komenda Powiatowa PSP w Iławie wyszkoliła 156 druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej na kursach podstawowych oraz 67 druhów na kursie z uprawnieniami kierującego działaniem ratowniczym.

Konstal iława hurtownia stali trenażer drzwi osp psp strażacy (1)

– Kurs trwa 35 godzin, są to dwa weekendy plus godzinny egzamin, który mam przyjemność przeprowadzać osobiście wraz z moim zastępcą. Kadrą dydaktyczną są wykładowcy: oficerowie, aspiranci oraz podoficerowie z minimum trzyletnim stażem, a sam egzamin składa się z 40 pytań, 28 dobrych odpowiedzi zalicza egzamin – tłumaczy naczelnik wydziału operacyjnego.

Strażacy-ochotnicy przyswoili już wiedzę oraz umiejętności. Miejmy nadzieję, że jak najrzadziej będą musieli je wykorzystywać podczas rzeczywistych akcji. Cieszymy się, że konstalowy trenażer przydaje się w edukacji strażaków.

Bądź na bieżąco i sprawdzaj nasz – Fanpage – Konstal

Sprawdź nasze aktualności – Najnowsze wieści Konstal

Zakładka kontakt